[ad_1]

تولیت آستان قدس رضوی معتقد است کتابتی که در راستای هدایت انسان باشد دارای کرامت بوده و باید ارزش و قدر آن را بدانیم.

به گزارش ایسنا، سیدابراهیم رئیسی در مراسم دهمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار کرد: سخن ما در این جلسه کرامت کتابت، نگارش و نوشتن  در نظام تکریم ذات مقدس پروردگار است که فرشتگانی را مامور نگاشتن قضا و قدر الهی و نیز ثبت اعمال و رفتار انسانی می‌کند.

او در ادامه بیان کرد: طبیعتا هر قلمی مورد سوگند حضرت حق نیست و اگر این قلم توحیدی، انسان‌ساز و هدایتگر باشد مورد سوگند خداوند قرار می‌گیرد و مرکب این قلم هم از خون شهید برتری می‌یابد به این معنی که نه تنها خود قلم بلکه مرکب هم برتر است.

رئیسی اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های علم نافع آن است که قلم و آثار آن از جایگاه بالایی برخوردار  باشد و باید گفت که آثار این قلم مجاهدپرور، شهیدپرور و نیز عالم‌پرور است و آثار قلم نافع علمی است که دانشمندان در ذیل آن قلم پرورش خواهند یافت و طبیعتا دوست‌شناسی و دشمن‌شناسی در پرتو این کرامت قلم است. 

تولیت آستان قدس رضوی خاطر نشان کرد: قلم موثر، انسان‌ساز، مجاهدپرور، شهیدپرور و… بسیار ارزشمند و اثربخش است، افرادی که در فن ترجمه گامی برمی‌دارند کار ارزشمندی می‌کنند که باید به زبان روز ترجمه شود؛ زبانی که دیگران بتوانند از آن بهره ببرند.

وی گفت: عده‌ای در این مسیر گام نهادند و کارهای ارزشمندی را انجام دادند که بسیار مورد تقدیر همگان است، اما سخن از تولید علم و فقه الحدیث است که جایگاه آن را به لحاظ اعتبار مشخص می‌کند اما فقه الحدیث مهم‌تر از خود حدیث است.

رئیسی افزود: با بیان این سخن مشخص می‌شود که امام رضا (ع) در آن عرصه کدامین مضامین را قصد دارند بیان کنند و کدام گره باید گشوده شود و برای انجام این عمل افراد زیادی را می‌طلبد که باید نشست‌های علمی صورت گیرد تا بتواند برای جامعه گره‌گشا باشد.

وی گفت: تاکید داریم مسائلی مانند مسائل اقتصادی، اجتماعی و… که جامعه با آن‌ها مواجه است می‌توانند به عنوان موضوعاتی تعیین شوند که مورد بررسی قرار بگیرند و افرادی که چنین کارهایی را انجام داده‌اند راه‌کارهایی را ارائه دهند که بتواند برای مسوولان گره‌گشا باشد.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: مراکز پژوهشی باید ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر داشته باشند چراکه برای افزایش بهره‌وری بسیار کارآمد است همچنین در حوزه قم و مشهد بیش از ۵۰۰ استاد فرهیخته در سطوح داخلی و خارجی آمادگی دارند که با گرایش موضوعی که خودشان به لحاظ تشخیصی انجام می‌دهند جزو  نیروهای پژوهشی آستان قدس رضوی باشند.

رئیسی تصریح کرد: برخی از پژوهش‌ها علی رغم بسیاری از تلاش‌ها در حوزه‌های مختلف نمی‌تواند کاربردی و راهگشا باشد. 

او گفت: جامعه ما به عنوان یک الگو باید حرف برتر را بزند و هیچ حرفی برتر از سخن خدا و پیامبر(ص) نیست. برای رسیدن به هدف باید فهم شجاعانه وجود داشته باشد و این فهم در ادبیات بسیار مهم است که فرد موضوعی را با شجاعت بفهمد و آن را ارائه دهد و ما باید حتما در شهر مشهد یک موضوع علمی را به عنوان هدف اعلام کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: باید باشگاه‌های اندیشه‌ورزی متشکل از عالمان و فرهیختگانی که به صورت مداوم به مشهد سفر می‌کنند بتوانند در این نشست‌ها شرکت کنند و آخرین یافته‌های علمی خود را ارائه دهند و  حتی بهترین اشعار و سروده‌ها از منظر جایگاهی که مشهد دارد، سروده شود.

وی افزود: این باشگاه به نحوی می‌تواند فعالیت داشته باشد که اگر یک فرهیخته‌ به مشهد سفر ‌کرد در دیگر اوقات خود به غیر از زیارت، در این جمع علمی یافته‌های خود را افزایش دهد و نهایت استفاده برای تولید علم، دانش و پیشرفت در کشور را داشته باشیم.

او گفت: با الگو گرفتن از وجود امام رضا(ع) باید بهترین و برترین کرسی‌های گفت‌وگو میان ادیان، در شهر مشهد باشد که امروزه در زمینه این گفت‌وگوها کارهایی انجام شده اما کافی نیست و ما می‌توانیم در بسیاری از موضوعات مانند فلسفه و حکمت نشست‌هایی داشته باشیم که انتظار می‌رود در مشهد مقدس چنین برنامه‌هایی وجود داشته باشد.

رئیسی در پایان اظهار کرد: کتابخانه آستان قدس رضوی یکی از خزانه‌های ارزشمندی است که می‌تواند به تولید علمی پویا تبدیل شود و یافته‌های علمی را در اختیار محققان و پژوهشگران قرار دهد و اگر جلال علم با جمال ادب هماهنگ باشد می‌تواند منشا انتقال بسیاری از مفاهیم به مخاطب را نشان دهد.  


انتهای پیام

[ad_2]

ماخذ

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
Website