حتماً شما هم حداقل یکبار به این سوال فکر کرده اید و یا با پرسش فردی در این رابطه مواجه شده اید . اما پاسخ درست این پرسش چیست ؟ چرا خداوند قرآن را به زبان عربی گفته است؟ آیا این دلیل برتری این زبان بر سایر زبان های دنیاست؟!طبق تحقیقات محققان این باور که زبان عربی از سایر زبان ها برتر است ، کاملا اشتباه می باشد . زیرا این زبان از جهت اسلوب بسیار پایین تر از سایر زبان های دنیاست ! این قرآن است که باعث برجستگی زبان عربی در دنیا شده است .

علامه طباطبایی با توجه به آیه 44 سوره فصلت که می‌فرماید:

“وَلَوْ جَعَلْنَاهُ قُرْآنًا أَعْجَمِیًّا لَّقَالُوا لَوْلَا فُصِّلَتْ آیَاتُهُ أَأَعْجَمِیٌّ وَعَرَبِیٌّ قُلْ هُوَ لِلَّذِینَ آمَنُوا هُدًى وَشِفَاء “

اگر این کتاب را قرآنی غیر عربی برگردانیده بودیم قطعا می گفتند: “چرا آیات آن روشن بیان نشده است؟ کتابی غیر عربی و عرب زبان؟ بگو این کتاب برای کسانی که ایمان آورده اند رهنمود و درمانی است.”

چنین می گوید: اثر و خاصیت قرآن به خاطر عربی بودن واژه های آن نیست بلکه این مردم هستند که به فراخور حال خود از آن بهره می برند.

و در جای دیگری خداوند در قرآن می فرمایند:

” إِنَّا أَنزَلْنَاهُ قُرْآنًا عَرَبِیًّا لَّعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ ؛ ما آن را قرآنی عربی نازل کردیم باشد که بیندیشید.”

از این دو آیاه می توان چرایی عربی بودن قرآن را متوجه شد . خداوند قرآن را به زبان پیامبر اکرم (ص) نازل فرمود تا ایشان بتواند به وسیله آن با قوم خود سخن بگوید و آنها را به اسلام دعوت کند .

زبان عربی در پرتو قرآن و توجه مسلمانان به قرآن توسعه یافت و به تدریج بستری برای معارف الهی شد به طوری که بسیاری از متفکران مسلمان غیر عرب نیز این زبان را برای بیان مطالب خویش و تدوین کتابهای فلسفی و عرفانی خود انتخاب کردند به گونه ای که از زبان مادری شان بهتر یاد گرفتند!

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
Website