[ad_1]

بر اساس آخرین اخبار رسیده، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسینعلی رحمتی، استاد اخلاق حوزه و دانشگاه در یادداشتی با توجه به رخدادها و تنشهای سیاسی پس از زلزله اخیر کرمانشاه، توصیه های اخلاقی را گوشزد کرده است که در ادامه می خوانید؛

به نظر می رسد  ما در زمینه «اخلاق مواجهه با حوادث» ضعف جدی داریم و گرنه چرا واقعه دردناکی چون زلزله را باید دستمایه تسویه حساب های سیاسی یا مسخره کردن و تحقیر همدیگر  کنیم؟ این کارها آتش کینه و اختلاف را شعله ور و گسل های بی اعتمادی و دشمنی را فعال  می کند. جامعه ای که افراد آن با هم مهربان نباشند چگونه می توانند با هم زیر سقف  زندگی کنند و یار و مددکار هم باشند؟

در چند روز گذشته مواردی از این دست در فضای مجازی کم نبوده است:

– انتشار اخبار نادرست یا غیرمطمئن درباره تداوم زلزله که باعث ترس و اضطراب بیشتر می شود.

– مسخره کردن طلبه ای که برای کمک به مصدومان حادثه رفته.

– منتشر کردن عکس زلزله در کشورهای دیگر به عنوان کشور خودمان و تحقیر و تمسخر مسوولان.

–  تقطیع و انتشار بخشی از سخنان یک روحانی که مربوط به چندین سال قبل است و بهانه کردن آن برای ارایه تصویری غیرمنطقی از نوع طلبه ها.

– سخنان برخی روحانیون درباره نقش گناه و … در پیدایش زلزله، که در موقعیت حادثه ثمره ای جز ناراحتی بیشتر حادثه دیدگان  و فراهم کردن بهانه برای هجمه به باورهای دینی ندارد.

موارد فوق به معنای عدم بررسی منصفانه و منطقی  علل و عوامل افزایش مصدومان حادثه و تخریب ساختمان ها و همفکری و چاره جویی برای پیشگیری یا کاهش آنها نیست، که امری است لازم و نباید فقط به زمان وقوع حادثه منحصر و پس از مدتی فراموش شود. بلکه سحن در وظیفه اخلاقی ما برای نزدیک کردن قلب ها به یکدیگر و مراعات اخلاق در شیوه نقد و زمان و زبان آن است.

[ad_2]

منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
Website