[ad_1]

معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: نباید امام رضا(ع) را در امور مذهبی شیعه و سنی وارد کنیم، چرا که فرهنگ آن حضرت فرهنگ انسانی و اسلامی است.

محمدحسین هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: امروز متاسفانه در سطح جهان اسلام با چالش‌های جدی روبرو هستیم که مهم‌ترین این چالش‌ها که در حال حاضر جهان اسلام را تهدید می‌کند، جریان‌های تکفیری و جریان‌های تند افراطی سلفی است که در این میان، بازگشت به فرهنگ رضوی و بازگشت به فرهنگ گفت‌وگو و گفتمانی، یکی از راه‌های تقابل با این جریان‌هاست.

وی ادامه داد: در فضای امروز جهان اسلام طرح عقلانیت، طرح معنویت ائمه و اهل‌بیت(ع) و همچنین مدرسه اهل‌بیتی و البته در کنار فرهنگ قرآنی می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد، چرا که قرآن جامع همه امت است، فرهنگ رضوی و فرهنگ اهل‌بیت(ع) نیز جامع است چرا که براساس معنویت و عقلانیت شکل گرفته و براساس مذهب‌گرایی نیست و ما نباید امام رضا(ع) را در امور مذهبی شیعه سنی وارد کنیم چرا که فرهنگ امام رضا(ع) فرهنگ انسانی و اسلامی است.

هاشمی با بیان اینکه برگزاری این همایش‌ها به ویژه برای بانوان می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و بازتاب اینگونه فعالیت‌های همایشی بانوان در جهان اسلام بالاتر از همایش آقایان است، خاطرنشان کرد:  در جهان اسلام زنان رفته رفته جایگاه ویژه‌ای پیدا کردند و معتقد هستیم برگزاری این همایش‌ها مهم‌ترین نگاه مقابله با جریان‌های تکفیری است و همچنین در ترویج فکر، فرهنگ و اندیشه عقلانیت نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عنوان کرد: در جهان اسلام به ویژه در ایران متهم هستیم که نسبت به بانوان بی توجهی می‌شود و بانوان با محدودیت‌هایی مواجه هستند، در واقع سپردن این نوع صحنه‌ها به بانوان، جواب به این اتهامات است و با توجه به اینکه آقایان است.

وی با بیان اینکه فرهنگ اسلامی به نقش اجتماعی زن توجه دارد، اضافه کرد: بانوان فرهیخته ما از حضرت خدیجه(س) تا حضرت زهرا(س)، حضرت زینب(س) و… همگی چهره‌هایی بودند که به ما راه را نشان داده‌اند.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: نقش اجتماعی بانوان به ویژه در حوزه فرهنگ و مسائل فرهنگی و نیز فرهنگ اسلامی بسیار چشمگیر بوده و امروزه نیز به شدت نیازمند این نقش هستیم.

هاشمی در خصوص سطح پژوهش‌های موجود در این دوره برگزاری از همایش بین‌المللی بانوان مروج فرهنگ رضوی عنوان کرد: فرهیختگان قوی و برخی مبتدی بودند و ما در حوزه سازمان فرهنگ ارتباطات به رایزن‌ها سفارش کردیم تلاش کنند، مقالات، کتاب ها و… را در اختیار فرهیختگان قرار دهند تا بعد از مطالعه، شناخت بیشتری نسبت به امام رضا(ع) پیدا کنند.

وی تصریح کرد: چهره‌های حاضر در این همایش هر سال افزایش می‌یابد که در تشیع چشمگیرتر است، چرا که علاقه‌مندان به امام رضا(ع) درحوزه شیعیان بسیار هستند، اما در تلاش هستیم اهل سنت و حتی مسیحیان و کسانی که به تازگی رویکرد جدیدی نسبت به فرهنگ رضوی پیدا کردند را جذب کنیم.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عنوان کرد: البته به شیعیان و ایرانیان خارج از کشور هم توجه داریم و در حال توسعه حوزه‌های مختلف هستیم اما تلاش برای تهیه مواد خام و کتاب‌هایی که بتواند حضرت رضا(ع) را به‌طور کامل معرفی کند نیاز مبرمی است و امروزه در سازمان فرهنگ و ارتباطات تعدادی از این کتاب‌ها را به زبان‌های مختلف ترجمه می‌کنیم.


انتهای پیام

[ad_2]

ماخذ

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
Website