لغت توکل ، به معنای وکیل گرفتن و دیگری را به وکالت درآوردن است ، که این معنی به تکیه کردن به کسی و سپردن نتیجه کار به وی می باشد . اما شرایط و آداب توکل چیست ؟

توکل به خداوند موجب آزادی و رهایی انسان از رذالت ها و دلبستگی ها می شود و موجب افزایش اعتماد بنفس و آرامش خاطر او می شود . اینکه نتیجه امور را به خدای بی همتایی می سپاری و یقین داری که مورد الطاف بی پایانش قرار خواهی گرفت و نتیجه هر چه شود خیر و صلاح تو و حکمت اوست ، از نتایج توکل کردن و متوصل شدن به خدای یکتا می باشد . اما لازم است بدانید که از آنجا که توکل با ایمان‌، ارتباط مستقیم دارد،همان گونه که مردم در معرفت حق متفاوت بوده و دارای درجاتی می‌باشند، برای توکل نیز بر حسب اختلاف مقامات بندگان و ایمان آنان‌، درجات مختلفی وجود دارد؛

1. ارتباط با خدا (به این معنا که توکل بر خدا را در حد یک ارتباط با خدا بداند.)
2. تسلیم شدن به خدا
3. راضى بودن به قضاى الهى

که این درجات خود دارای ضعف و قوت می باشند و از افضل درجات این است که انسان خود را در نزد امر الهى مانند یک میتی بداند که بین دست غسال حرکت داده میشود .
نکته دیگر که لازم میدانیم یاداور شویم انواع توکل می باشد که عبارتند از؛
1. توکل لفظى
2. توکل در عقیده
3. توکل در عمل

اینکه نور ایمان، سراسر وجود انسان را فرا گیرد و به یقین باور ‏کند که فاعل حقیقى تنها خداست باید به مرتبه توکل در عمل برسد و این مرتبه عظیم از توکل وصفى از اوصاف «صدّیقین» است که اگر کسی به این درجه برسد از قید و بندها رهایی خواهد یافت.

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
Website