[ad_1]

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه حدیث غدیر، شناسنامه شیعه است، گفت: غدیر فقط تولی نبود بلکه تبری هم هست. حوادث تاریخی‌ای همچون غدیر و عاشورا یک جریان در بین شیعه است.

به گزارش ایسنا، سیداحمد خاتمی عصر شنبه (۱۸ شهریور) در مراسم کاروان شادی اهل بیت (ع) که به مناسبت عید سعید قدیر خم با حضور مردم در امامزاده حسن (ع) برگزار شد، با بیان این مطلب که از مولا علی(ع) سخن گفتن افتخار است، اظهار کرد: افتخاری بالاتر از این نیست که انسان بخواهد درباره حضرت علی (ع) سخن بگوید. در ۳۶۵ روز سال هیچ روزی به اندازه عید غدیر انسان‌ها به شادی سفارش نشده‌اند آنچنان که در ۳۶۵ روز سال هیچ روزی مثل عاشورا انسان دعوت به ماتم نشده است.

وی ادامه داد: ما باید همانگونه که در عزای سیدالشهدا (ع) کم نمی‌گذاریم همانقدر هم در عرصه شادی و روز عید غدیر باید اهتمام داشته باشیم. روز غدیر روز آراستگی، تبریک گفتن، تبسم و شادی و عیدی دادن است. سفارش شده است که در روز عید غدیر مسلمانان اجتماع داشته باشند و در روایات عید غدیر روز اجتماع و راهپیمایی نامگذاری شده است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران یادآور شد: به نظر می‌رسد بنیاد بین‌المللی غدیر در این عرصه تدابیری داشته باشد. راهپیمایی غدیر جدایی از راهپیمایی ۲۲ بهمن و روز قدس است که همگی باید در یک جا اجتماع کنند اما راهپیمایی روز عید غدیر باید در محلات باشد و تمام سطح شهر تهران و شهرستان‌ها باید راهپیمایی غدیر را برگزار کنند.

وی در ادامه با اشاره به دلیل چرایی اینکه این روز انقدر در نزد خداوند بزرگ است و عیدالله اکبر نام‌گذاری شده است، گفت: دلیل این همه تجلیل برای این روز این است که ما به همگان بفهمانیم شیعه فقط شیعه گریه نیست. برخی ما را متهم می‌کنند که فقط شیعه برای گریه است. روز غدیر روز شاد ما است اما از شادی تفسیرهای مختلفی در بین مردم وجود دارد. برخی می‌گویند بگذارید جوان‌ها به هر قیمتی شاد باشند چه کسی جلوی شادی جوانان را گرفته است اما شادی یعنی چه؟ شادی عبور از خط قرمز خداوند نیست. پسر و دختر نامحرم نباید در هم باشند. این شادی نیست بلکه فعل حرام است.

این عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: برخی تعریفشان از شادی این است که جوانان بروند و به موسیقی‌های حرام و مبتذل گوش کنند یا اگر خواستند مشروب بخورند. این شادی، شادی حرام است. انقلاب اسلامی ما برای تحقق دین قیام کرد و ما حق نداریم با واژه‌های فریبنده کارهای خلاف شرع را به اسم شادی ترویج بدهیم. شادی عید غدیر خط قرمزی می‌کشد بر آنهایی که می‌گویند شیعیان شاد نیستند.

خاتمی ادامه داد: کشور و نظام ما دایه‌دار تقریب است. یعنی اینکه شیعه و سنی هیچ اختلافی ندارند. این اختلافات مثل تفاوت‌های انگشتان دست است که در شرایط عادی باز هستند ولی به محض حمله دشمن همه انگشتان یک مشت می‌شوند. این یعنی تقریب که در برابر دشمن مشترک می‌ایستم. این مطلب برای امروز نیست که برخی فکر کنند نظام این را درآورده است بلکه این سخن از امام صادق (ع) است.

او خاطرنشان کرد: دلیل دیگر اینکه در عید غدیر دعوت به شادی شده‌ایم این است که با فریاد اعلام کنیم ما غدیری و شیعه علی هستیم و به این امر افتخار می‌کنیم. مقام معظم رهبری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را تشکیل دادند و پس از آن مرحوم خزعلی پیشنهاد تاسیس بنیاد بین‌المللی غدیر را دادند و رهبری آن را تایید کردند. وقتی از مقام معظم رهبری دلیل را پرسیدند ایشان گفتند ما غدیری هستیم و هیچ‌گاه آن را حاشا نمی‌کنیم. رهبری فرمودند طلاب حدیث غدیر را برای جوانان باز کنند چراکه حدیث غدیر شناسنامه شیعه است. ما به همان قوت که از تقریب حرف می‌زنیم از غدیر هم سخن می‌گوییم ولی به سبک علامه امینی و امثال این بزرگان غدیر و تقریب را ترویج می‌دهیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران یادآور شد: حوادث تاریخی را باید به شکل یک جریان ببینیم. برخی حوادث تاریخی را جرقه می‌بینند اما باید بدانیم که غدیر و عاشورا یک جریان است. امام راحل می‌فرمایند غدیر باید همیشه در بین مردم باشد. یعنی مسلمانان ۱۴۰۰ سال پیش با حضرت علی (ع) بیعت کردند و امروز هم ملت ما با تعصی از پیامبر (ص) با فرزند صالح او یعنی رهبری بیعت می‌کنند و بیش از ۳۸ سال است که پای این بیعت ایستاده‌اند. غدیر فقط تولی نبود بلکه تبری هم بود. آنهایی که با ولایت هستند فتنه را خط قرمز می‌دانند. برخی می‌گویند تا کی می‌خواهید فتنه فتنه کنید. ما به آنها می‌گوییم فتنه خط قرمز ما است. غدیر مختص یک روز نیست بلکه باید همیشه باشد.

به گزارش ایسنا، به مناسبت عید سعید غدیر خم کاروان‌های شادی در بقاع متبرکه و امامزادگان امروز حضور داشتند و کاروان شادی از امامزاده معصوم به سمت امامزاده حسن (ع) در برای ترویج فرهنگ غدیر با حضور باشکوه مردم در راهپیمایی برگزار شد.

انتهای پیام

[ad_2]

ماخذ

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
Website