[ad_1]

بر اساس آخرین اخبار رسیده، حجت الاسلام احمد واعظی غروب دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه از برگزاری سومین دوره طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی در قم خبر داد.

وی اظهار داشت: دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در چند سال اخیر طرح تحولی را دنبال کرده است که بر اساس آن تصمیم گرفته شد فعالیت‌های دفتر تبلیغات به سمت کمک به حل مسائل خاصی پیش برود.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: به این منظور طی اقدامی مطالعاتی ۱۲ مسئله از مسائل فرهنگی و اجتماعی کشور به عنوان اولویت کاری در نظر گرفته شد که از آن می‌توان به مسئله تحکیم نظام خانواده، مبارزه با فرق انحرافی و علوم انسانی اسلامی اشاره کرد.

وی ادامه داد: برای هر یک از این موضوعات میزهای تخصصی با حضور صاحب نظران حوزوی و دانشگاهی تشکیل شد و بسته جامع اقدامات برای کمک به حل این مسائل طراحی شده است.

علوم انسانی اسلامی یک مسئله جهانی است نه داخلی

حجت الاسلام واعظی با بیان اینکه مسئله علوم انسانی اسلامی یک مسئله داخلی کشور نیست بلکه جهانی است، افزود: اکنون بخشی از مجامع علمی علوم اسلامی به این توجه دارند که نیازمند تأسیس و تولید علوم انسانی اسلامی هستند.

وی تصریح کرد: جهان غرب متناسب با پرسش‌هایی که مواجه بود و متناسب با بافت فرهنگی جامعه خود تلاش کرده جواب پرسش‌هایش را در قالب رشته‌های مختلف علوم انسانی بدهد و ما اگر بخواهیم به عنوان جامعه اسلامی پیشرفت کنیم و مدنیت مناسب با ارزش‌ها و بافت فرهنگی خود داشته باشیم باید مسائل خود را خودمان حل کنیم و از نسخه‌های دیگران استفاده نکنیم.

عضو شواری عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه پیشرفت جامعه در گرو یافتن جواب‌های مناسب علمی برای پرسش‌های واقعی ما است، عنوان کرد: یکی از طرح‌هایی که به کمک علوم انسانی اسلامی می‌آید طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی است که مخاطب آن دانشجویان این رشته هستند.

تا چرخ دنده‌های تولید علم به حرکت در نیاید شکوفایی علوم انسانی اسلامی اتفاق نمی‌افتد

وی با بیان اینکه دانشجویان، اساتید دانشگاه و حوزویان سه قشر تأثیرگذار در جامعه هستند، ابراز کرد: ما باور داریم تا چرخ دنده‌های تولید علم به حرکت در نیاید تشکیل و شکوفایی علوم انسانی اسلامی اتفاق نخواهد افتاد.

حجت الاسلام واعظی ادامه داد: برای اجرایی کردن طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی از رتبه‌های اول تا سه هزار علوم انسانی ورودی سال اول و دوم دانشگاه فراخوان، مصاحبه و سپس نفرات برگزیده دعوت شدند.

وی با بیان اینکه از ۱۶ دانشگاه برتر کشور نیز رتبه‌های اول تا سوم رشته‌های علوم انسانی نیز به این طرح دعوت شدند، گفت: طرح دارای دو فاز مقدماتی و تکمیلی است که فاز مقدماتی آن از ۱۳ تا ۲۷ مردادماه در دهکده وسف برگزار می‌شود.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه حدود ۳۹۰ نفر از نخبگان علوم انسانی در این طرح شرکت خواهند کرد، افزود: از این تعداد ۲۰۰ نفر دانشجویان جدیدی هستند که دعوت شده‌اند، ۶۰ نفر دانشجویان دوره اول و ۱۳۰ نفر دانشجویان دوره دوم هستند.

وی با بیان اینکه در این دو هفته برنامه‌های فشرده‌ای برای دانشجویان برگزار می‌شود، تصریح کرد: بعد از این دوره مقدماتی، دوره تکمیلی شروع می‌شود و به مدت ۵ سال ارتباط علمی خود را با این دانشجویان خواهیم داشت.

حجت الاسلام واعظی با بیان اینکه در این طرح از اساتید با نگرش‌های مختلف استفاده می‌شود، گفت: گفتمان سازی اهمیت و ضرورت پرداختن به علوم انسانی اسلامی در سطح دانشگاه‌های کشور، تربیت نیروی انسانی متعهد و معتقد به علوم انسانی اسلامی در برای کمک به تولید این علوم و تربیت هیئت علمی معتقد به علوم انسانی اسلامی برای آینده کشور از مهم‌ترین اهداف این طرح است.

[ad_2]

منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
Website