[ad_1]

بر اساس آخرین اخبار رسیده،‌ متن پیام آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی به مناسبت سالروز ارتحال آیت‌الله علی مشکینی، رئیس فقید مجلس خبرگان و امام جمعه قم بدین شرح است.

آیت‌الله مشکینی (رحمه‌الله علیه) عالمی برجسته، روحانی پرنفوذ و از پیشگامان انقلاب محسوب می‌شد که صلابت، شجاعت و حسن نیت او زبانزد عام و خاص بود.

اینجانب قبل از انقلاب ایشان را به‌عنوان مدرسی بسیار موفق می‌دانستم، در حوزه درس او شاگردان فراوانی جمع می‌شدند و به او عشق می‌ورزیدند و از بیان رسا و عمیق او بهره فراوان می‌بردند.

بعد از انقلاب شخصیت انقلابی او آشکار شد و در حوادث بسیار مهم و پیچیده انقلاب، در مقابل طوفان‌هایی که در آن زمان بود باشهامت ایستاد و از خود فداکاری بی‌نظیری نشان داد.

او یک معلم اخلاق بود و اعتقاد داشت تا تحولی در اخلاق طلاب پیدا نشود، جامعه را نمی‌توان اصلاح کرد. کتاب بسیار مفیدی در زمینه اخلاق بنام المواعظ العددیه تألیف کرد که اثر عمیق داشت.

زندگانی او بسیار ساده و بدون تشریفات بود و این سادگی خود درس عملی برای طلاب محسوب می‌شد.

او در تشکیل مدرسه معروف حقانی که انقلابیون برجسته‌ای از آن برخاستند، سهیم بود. از دروس بزرگانی همچون آیت‌الله‌العظمی بروجردی و آیت‌الله‌العظمی حجت کوه کمره ای و سایر بزرگان حوزه علمیه استفاده وافر کرد.

آثار مکتوب مهمی از خود یادگار گذاشت از جمله کارهای برجسته او تلخیص‌های جالبی بود که بر کتب مهم درسی از جمله مکاسب مرحوم شیخ انصاری نگاشت.

یاد و خاطره این مرد بزرگ فراموش نشده و در تاریخ حوزه و انقلاب به یادگار خواهد ماند.

[ad_2]

منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
Website