[ad_1]

بر اساس آخرین اخبار رسیده به نقل از پایگاه آگاهی‌رسانی اسراء، آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی در دیدار اعضای هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی که در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، با تسلیت ماه عزای سید و سالار شهیدان بیان داشت: شعار عزاداران حسینی این است که «أعظَمَ اللهُ اجورَنا و اجورکم بمُصابِنا بِالحُسَینِ، وَ جَعَلَنا و ایّاکُم مِنَ الطّالِبینَ بِثارِهِ»؛ این شعار دو بخش دارد که بخش اول آن تعزیت است اما بخش دوم آن که جنبه‌ای حماسی و مبارزه‌ای دارد نیازمند تبیین و توضیح است.

وی ادامه داد: این شعار که الی یوم القیامه خواهد بود، می‌گوید «خدایا این توفیق را به ما عطا کن که خون بهای حسین بن علی(ع)» را بگیریم. اما سوالی که مطرح است این است که خون بها و نقش ما در این میان چیست؟! این شعار یک پیام علمی دارد، چون خون بها به اولیاء دم مقتول اختصاص دارد در نتیجه اول باید بدانیم که ما فرزندان و وارثان حسین بن علی(ع) هستیم یعنی پدر ما را کشتند و ما به عنوان فرزندان او به دنبال خون بها هستیم.

استاد سطوح عالی حوزه افزود: توضیح این مطلب این است که در این مکتب هر کس دو شناسنامه دارد؛ یک شناسنامه که پدر و مادر در هنگام تولد برای او می‌گیرند و یک شناسنامه که وقتی انسان بالغ شد باید خود به دنبال آن برود، پیامبر(ص) فرمود من و علی(ع) حاضریم شما را به فرزندی قبول کنیم؛ «انا و علی أبوا هذه الامه» بیاید فرزندان ما بشوید! ما که شیعه شدیم این شناسنامه را گرفتیم و شدیم فرزندان پیامبر و علی(ع) و حسین(ع) لذا ما خون خواه اینها هستیم.

آموزش انسان شناسی در دانشگاه‌ها

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله اهمیت علم دینی پرداخت و اظهار داشت: ما درس خواندن را تنها برای تأمین همین نیازهای دنیوی می‌خواهیم یعنی علم خود را محدود به رفع نیازهای همین جهان می‌کنیم در حالی که ما باید پس از مرگ را ببینم چرا که ما در مواجهه با مرگ، مرگ را می‌میرانیم و موجودی ابدی هستیم در نتیجه دانشگاه باید پاسخگوی نیازهای ابدی انسان باشد.

آیت الله جوادی آملی ادامه داد: غرور، حسد، جاه طلبی، ریاست طلبی و امثال این نوع بیماری‌ها را نمی‌توان با این علوم تجربی درمان کرد، باید به دنبال درمان این بیماری‌ها بود که گام اول آن آموزش انسان شناسی در دانشگاه‌هاست.

وی تأکید کرد: همین «یا» که خداوند به کعبه داد و فرمود «کعبتی» و آن را خانه خود ساخت، همان «یا» را به انسان داد و فرمود «نَفَخْتُ فِیهِ مِن رُّوحِی» در نتیجه ما از کعبه پایین‌تر نیستیم، اما باید از قفس زمان و زمین بیرون برویم تا انسان شویم تا بعد بتوانیم علوم انسانی را داشته باشیم.

این مفسر قرآن کریم افزود: باید در نظر داشت چه علمی و چه دستاوردی پس از مرگ به کار انسان می‌آید، فایده آن این است که هم به علوم تجربی «روح» می‌دهد و هم در جهان دیگر دستگیر انسان می‌شود. اما اگر این روحِ الهی از دروس گرفته شود ممکن است نتیجه آن بشود «کالانعام بل هم اذل».

دانشگاه وقتی اسلامی می‌شود که دانش اسلامی باشد

وی با بیان این مطلب که «تمایز علوم به تمایز موضوعات است» گفت: اگر موضوع علمی فعل انسان بود این علم می‌تواند دینی و یا غیر دینی باشد اما اگر موضوع علمی فعل خدا بود فرض ندارد این علم غیر دینی باشد؛ صحبت درباره طبیعت، صحبت از فعل خداست لذا دانشگاه غرق دین است! اما مانند ماهی که در آب است و به دنبال آب می گردد ما نیز از این حقیقت غافل هستیم در نتیجه دانشگاه باید نسبت به این حقیقت آگاه و بیدار شود. آنگاه به تبع آن مساله حجاب و عفاف و دیگر مسائل نیز به راحتی حل خواهد شد.

آیت الله جوادی آملی با تأکید بر اینکه دانشگاه وقتی اسلامی می‌شود که دانش اسلامی باشد، بیان داشت: حرف اول دانشگاه را دانش می‌زند، اگر دانش توحیدی باشد و انسان بفهمد که موجودی ابدی است دانشگاه اسلامی می‌شود.

وی آملی در بخش دیگر از سخنان خود، با اشاره به سخنان اخیر ترامپ درباره ایران ابراز داشت: یک اصول انسانی در جهان حاکم است، پایبندی به تعهد، یک قانون بین المللی است، در همین کتاب الهی فرمود با کافری که کاری به شما ندارد می‌توانید زندگی کنید اما  «فَقاتِلُوا أَئِمَّهَ الْکُفْرِ إِنَّهُمْ لا أَیمانَ لَهُمْ»، نه چون کافرند، بلکه چون قطعنامه‌ها، پیوندها، کنوانسیون و میثاق‌های بین‌المللی را قبول ندارند! این طرز تفکر و رفتار امثال ترامپ که حاصل آن جنگ‌های جهانی اول و دوم و جنگ‌های نیابتی است از همین علم بی روح سرچشمه می‌گیرد که ریشه‌ای در دیانت ندارد.

[ad_2]

منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
Website