[ad_1]

بر اساس آخرین اخبار رسیده، آریا الستی در برنامه پرسش و جواب دانشجویی سومین دوره آموزشی طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی که به همت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در دهکده تحقیقاتی وسف در حال برگزاری است، شرط تمدن‌سازی را نگاه درست و کارگشا به رشته علوم انسانی دانست.

وی افزود: همه رشته‌های تحصیلی اعم از مهندسی و پزشکی به این نتیجه رسیده‌اند که اگر امیدی به تمدن‌سازی داریم باید نگاه درست به علوم انسانی داشته باشیم، از این‌رو نباید رشته علوم انسانی را دست کم گرفت.

معاون بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه امیدها به سمت دانشجویان نخبه علوم انسانی است، گفت: هرچند نتایج رشته‌های مهندسی خوب و سریع رخ می‌دهد اما خود مهندسان به این نتیجه رسیده‌اند که برخی سؤالات را نمی‌توانند جواب دهند.

وی طرح مسأله علم دینی و مهم‌تر از آن علم نافع و عدم توان در جواب‌گویی به آن را یادآور شد و اظهار داشت: تعاریف متعدد از علم نافع یک تشتت به وجود آورده است که ما را سرگرم موضوع‌های غیراولویت‌دار خواهد کرد.

الستی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم به آرمان‌هایی که در انقلاب اسلامی برای ما تعریف شده و آن هم رسیدن به تمدن اسلامی است برسیم، چاره ای به جز تولید درون زای علم و رویکرد برون گرا نخواهیم داشت.

وی بر درون زا شدن علم و عدم غفلت از آنچه در دنیا نسبت به تولید علم اتفاق می‌افتد تأکید کرد و افزود: شاید در دنیا بعضی از روش‌ها را به ویژه در علوم انسانی نپسندیم اما در علوم انسانی خبرهای بسیاری هست.

معاون بنیاد ملی نخبگان با اشاره به گفتگوی خود با چند نفر از بزرگان فلسفه اسلامی و فلسفه غرب، گفت: در آینده نزدیک دچار سونامی سؤالاتی خواهیم شد که با توجه به ظرفیت جواب‌گویی، اما این جواب‌ها نزد ما نیست.

وی سؤالاتی که در حوزه علوم انسانی مطرح می‌شود را بیش از حوزه‌های علوم پایه، مهندسی و پزشکی دانست و تصریح کرد: آنچه در دانشگاه‌ها به جوان‌ها گفته می‌شود موضوعات باز و سؤالات جواب گفته نشده در علوم انسانی است، بنابراین این رشته را نباید دست کم بگیریم.

[ad_2]

منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
Website