[ad_1]

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه ما امروز در برابر خطری هستیم که هویت امت اسلامی را تهدید می‌کند، گفت: ملتی که از هویت و شخصیت واحدی نداشته باشد از اراده پیشرفت و مقابله با خطر برخوردار نخواهد بود.

به گزارش ایسنا به نقل از مجمع جهانی تقریب، همایش همبستگی اسلامی در منظر اندیشمندان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان صبح روز یکشنبه با حضور آیت الله محسن اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب، آیت‌الله محمدعلی تسخیری، رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب، شیخ‌الاسلام الله شکور پاشازاده، رئیس اداره مسلمانان قفقاز و جمعی از اندیشمندان دو کشور برگزار شد.

آیت‌الله اراکی در این نشست در سخنانی اظهار کرد: گامی که امروز برداشته شده، آغاز سلسله همکاری‌های دینی، فرهنگی و اجتماعی در عرصه همبستگی اسلامی است و امیدواریم که همکاری میان مجمع جهانی تقریب و اداره مسلمانان قفقاز در عرصه‌های دینی و علمی گسترش یاید.

وی ابراز امیدواری کرد، این نشست و همایش‌هایی که به دنبال این نشست برگزار خواهد شد، نقش موثری در ایجاد همبستگی در جهان اسلام و مقابله با حرکت‌های تکفیری و جریان‌های تفرقه انگیز باشد و بتوانیم گام‌های موثری در ایجاد وحدت و همبستگی برداریم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب در ادامه با بیان اینکه ما امروز در برابر خطری هستیم که هویت امت اسلامی را تهدید می‌کند، اظهار کرد: ملتی که از هویت و شخصیت واحدی نداشته باشد از اراده پیشرفت برخوردار نخواهد و همچنین نمی‌تواند از خود در برابر خطرات صیانت کند و از مرزهای مورد احترام خود پاسداری کند.

آیت‌الله اراکی با اشاره به اینکه هویت امت اسلامی به پیوند با رسول اکرم(ص) است، گفت: هویت جامعه اسلامی هویت اسلامی است، همان هویتی که مُعرف شخصیت رسول اکرم(ص) است و هر جمعی از این هویت برخوردار باشد، جمع فرزندان رسول اکرم(ص) هستند و رسول اکرم(ص) والد و پدر آنهاست و این حقیقت تولید کننده هویت جهانی آنهاست.

وی افزود: راز برادر بودن افراد در جامعه اسلامی آن است که همه افراد جامعه اسلامی تولید یافته روح بزرگ نبوی و محمدی هستند چون همه از یک پدرند لذا برادرند و هویت همه آنها هویت محمدی و اسلامی است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه اسلام وحدت بخش است، اظهار کرد: هر جا اسلام باشد، پیروان اسلام یک هویت واحد دارند؛ لذا در میان چنین امتی جنگ، ستیز، تروریسم و تکفیر جای ندارد.

وی افزود: وقتی جنگ، ستیز، تروریسم و تکفیر در جهان اسلام گسترش پیدا می‌کند بدین معنی است که در هویت اسلامی بخشی از جامعه خللی به وجود آمده است.

آیت الله اراکی با بیان اینکه فرمان خداوند به همه انبیاء فرمان ایجاد وحدت است، تاکید کرد: همه مشکلات کنونی ناشی از پراکندگی است و منشا این پراکندگی نیز دوری از خداوند و اسلام حقیقی است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب تاکید کرد: پیام این نشست به جامعه اسلامی و بشری این است که بیاییم دور هم جمع شویم و در آنچه اشتراک داریم متحد شویم.

وی ادامه داد: همه تلاش کنیم تا یک منشور ارزش‌های مشترک توسط اندیشمندان جهان تدوین شود و همه به یک نظر مشترک در این منشور برسیم.

انتهای پیام

[ad_2]

ماخذ

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
Website