[ad_1]

مدیرگروه معارف اسلامی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: یکی از انگیزه‌های تحریفات واقعه عاشورا، اسطوره‌سازی نادرست است

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین «احمد شجاعی» مدیرگروه معارف اسلامی دانشگاه محقق اردبیلی در نشست تخصصی بررسی تحریفات واقعه عاشورا در دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به تحریفات واقعه عاشورا، گفت: اگر یک حقیقت را از مسیر اصلی خودش خارج کنیم، آن حقیقت را تحریف کرده‌ایم. 

وی با طرح این پرسش که معیار اصلی و اساسی درست بودن و نادرست بودن شیوه‌ها و اشکال عزاداری چیست؟، افزود: اگر شیوه‌های عزاداری نهی شرعی نداشته باشد و باعث سستی جایگاه مذهب، شریعت و سیدالشهدا نشود، درست است. 

شجاعی با بیان این‌که اصل عزاداری برای کسی که از دنیا رفته است، منع شرعی ندارد، افزود: شواهد تاریخی فراوان وجود دارد که در زمان ائمه معصومین(ع) نیز عزاداری برای امام حسین(ع) وجود داشته است. 

مدیر گروه معارف اسلامی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: متأسفانه تحریفات فراوانی به واقعه عاشورا وارد شده است که ضرورت دارد دانشگاهیان با آن‌ها آشنا شوند.

وی با بیان این‌که یکی از انگیزه‌های تحریفات واقعه عاشورا، اسطوره‌سازی نادرست است، گفت: هم‌چنین افرادی که تحریفات نوظهور را مطرح می‌کنند، با امام حسین(ع) مشکل دارند. 

شجاعی با تأکید بر این‌که عزاداری وقتی ارزش دارد که توأم با شناخت ارزش‌های اسلامی باشد، افزود: واقعه عاشورا باید آسیب‌شناسی و آسیب‌زدایی شود. 

«محمد نریمانی» قائم مقام رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان این‌که نقش عاشورا در هدایت و ارتقای انسان یک نقش الگویی است، گفت: مکانیسم‌های مختلفی برای رشد شخصیت وجود دارد که الگوگیری بهترین آن است. 

وی با بیان این‌که نقش الگوگیری کمک می‌کند تا مسیر را به‌درستی انتخاب کنیم و خودآگاهیمان بیشتر شود، افزود: الگوگیری باعث افزایش تحرک می‌شود و در جامعه‌ای که آسیب‌های مختلف ما را تهدید می‌کند، نقش الگوگیری بیشترین تأثیر را در پیشگیری از این آسیب‌ها دارد. 

نریمانی با بیان این‌که امامان معصوم(ع) الگوی جاویدان برای ما محسوب می‌شوند، تصریح کرد: عاشورا بزرگترین حادثه تاریخ در راستای هدایت بشریت است. 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه محقق اردبیلی با بیان این‌که نهضت حسینی(ع) با هدف برقراری عدل، عدالت، نجات اسلام و مبارزه با طغیان صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: عزاداری‌ها برای زنده نگه داشتن ارزش‌ها است. 

وی یادآور شد: در طول تاریخ تحریفاتی در اهداف، انگیزه‌ها و برنامه‌های عاشورا صورت گرفته است که برخی به فکر و برخی به افراد بر می‌گردد.

انتهای پیام

[ad_2]

ماخذ

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
Website