[ad_1]

مرحله کشوری دوازدهمین جشنواره «‌مدهامتان» با حضور ۲۷۰ برگزیده مرحله استانی و قضاوت اساتید بین‌المللی در دو بخش خواهران و برادران برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی روز یکشنبه ۱۹ آذر در نشست «دوازدهمین جشنواره مدهامتان» که در کانون فرهنگی هنری مساجد برگزار شد، با بیان اینکه قرآن کتابی برای خواندن و عمل کردن به آن است که برای تمام قشرها و زمان‌ها مناسب است اظهار کرد: خداوند قرآن را برای هدایت بشر نازل کرده است، اگر بخواهیم راه هدایت را طی کنیم باید به قرآن رجوع کنیم.

وی ادامه داد : قرآن نور است، به همین دلیل حق و باطل را از هم متمایز می‌کند؛ در قرآن بر عقل، فکر و تدبر تاکید شده است. و خداوند می فرماید کسانی که به آخرت ایمان دارند، به خداوند و قرآن نیز ایمان دارند.

دبیر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با بیان اینکه نام جشنواره «مدهامتان» از قرآن گرفته شده است ادامه داد: مشهد در سال ۲۰۱۷ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد و بر همین اساس، ما مرحله کشوری جشنواره مدهمتان را در مشهد برگزار می‌کنیم. مرحله استانی از اواسط شهریور تا دهم آبان برگزار شد.

ارزانی تاکید کرد: ۱۷ هزار و ۳۰۰ نفر از جوانان ۱۸ تا ۳۰ سال در این جشنواره شرکت کرده و با یکدیگر به رقابت پرداختند. این جشنواره در رشته‌های قرائت، حفظ کل، حفظ ۲۰ جز، اذان، ترتیل، مفاهیم قرآن و نهج‌البلاغه، تصحیح قرائت اذکار نماز ویژه نوجوانان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مرحله کشوری جشنواره مدهامتان ۲۱ تا ۲۴ آذر ماه برگزار می‌شود گفت: مرحله کشوری این رقابت‌ها با حضور ۲۷۰ نفر از برگزیدگان مرحله استانی ۲۱ تا ۲۴ آذر ماه به میزبانی مشهد  مقدس برگزار می شود این جشنواره ویژه جوانان کانون‌های مساجد است و هیچ تداخلی با مسابقات قرآنی ندارد.

دبیر کانون‌های مساجد کشور گفت: ما در تلاش هستیم که برای سال‌های آینده، نگاه هنری به مسائل را در این گونه جشنواره‌ها تقویت کنیم، زیرا وظیفه ما جذب جوانان و نوجوانان برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری در مساجد است.

در ادامه این نشست سرابی – مدیر اداره ارشاد استان خراسان رضوی- با بیان اینکه افتتاحیه این جشنواره روز سه‌شنبه ۲۱ آذرماه برگزار می‌شود خاطرنشان کرد:  افتتاحیه راس ساعت ۱۸ در بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی برگزار می‌شود. این رقابت‌ها طی دو روز یعنی چهارشنبه و پنج‌شنبه برپا می‌شود.

وی گفت: ‌۲۲ نفر از داوران بین‌المللی رقابت‌ها را بر عهده دارند. در مرحله کشوری، ۵۹ نفر از خواهران و ۲۰۵ نفر از برادران به رقابت می‌پردازند و اساتید بین‌المللی قضاوت این جشنواره را بر عهده دارند.

مدیر اداره ارشاد استان خراسان رضوی در ادامه با اشاره به اسامی داوران دوازدهمین دوره جشنواره مدهامتان گفت: در بخش برادران رشته قرائت غلام‌رضا شاه میوه، در بخش لحن هاشمی روغنی، در بخش صوت حسین اخوان اقدم، در بخش وقف و ابتدا عباس امام‌جمعه این مسابقات را داوری می‌کنند.

در ادامه این نشست طاهریان – معاون فرهنگی و اجتماعی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد- گفت: این مسابقات در سطح کشور مورد استقبال قرار گرفته است و در این چند سال اخیر سهمیه‌هایی را کسب کرده‌ایم. در رشته‌های قرائت و حفظ نفرات برتر به مسابقات اوقاف راه پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۷ مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی در نظر گرفته شد و ما در نظر داریم  از استعدادهای قرآنی این شهر مقدس بهره ببریم. در جلسه ای که به مناسبت این مسابقات در مشهد مقدس برگزار شد، تولیت آستان قدس رضوی، حجت‌اسلام والمسلمین علم‌الهدی، شهرداری مشهد، اوقاف مشهد و بسیاری دیگر حضور داشتند تا شاهد برگزاری این مسابقات باشیم.

انتهای پیام

[ad_2]

ماخذ

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
Website